Najważniejszym zadaniem zasilaczy UPS jest zapewnienie ciągłości zasilania podłączonych urządzeń, nawet w przypadku zaniku zasilania sieciowego lub dużych wahań. Obecnie na rynku jest dostępnych kilka rodzajów zasilaczy tego typu, co ułatwia dobór modelu dopasowanego do parametrów i wymagań zasilanego urządzenia. UPS to angielski skrót: Uninterruptible Power Supply. Zależnie od pojemności danego akumulatora, zasilacze UPS mogą dostarczać napięcie przez kilkadziesiąt minut, do kilkunastu godzin.
Zasilacze UPS – rodzaje
Topologia Online – odłącza instalację elektryczną od napięcia zasilania. Napięcie prądu zmiennego z sieci jest przetwarzane na napięcie prądu stałego za pomocą prostownika, a następnie przekształcane z powrotem na napięcie prądu przemiennego za pomocą falownika. Zapewnia bardzo stabilne i niezakłócone napięcie wyjściowe. Takie zasilacze najczęściej są dosyć dużych rozmiarów i wymagają dodatkowego chłodzenia. Tego typu urządzenia są również znane jako zasilacze z podwójną konwersją, ponieważ podczas normalnej pracy UPS przetwarza napięcie zasilania dwukrotnie. Największą zaletą tego typu UPS-ów jest to, że są całkowicie odizolowane galwanicznie od zasilania sieciowego, co oznacza brak przerw w dostawie prądu i zerowy czas przełączania podczas ewentualnego zaniku napięcia.
Topologia Offline – w tym przypadku urządzenia sieciowe pobierają energię bezpośrednio z sieci, ale bateria zasilacza UPS jest zawsze naładowana małym prądem i gotowa do pracy. Przy obecnym napięciu sieciowym działają tylko elementy obsługowe zasilacza. Jeśli to napięcie będzie niewystarczające, system przełączy się na pracę bateryjną. Ten rodzaj zasilania wiąże się z niewielkimi kosztami eksploatacji, niską temperaturą oraz niezawodnością. Wada jest fakt, iż przełączanie z jednego trybu na drugi może powodować zakłócenia.
Topologia Line-Interactive – ten typ zasilacza monitoruje nie tylko robocze napięcie zasilania, ale także częstotliwość i kąt fazowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu parametry można zsynchronizować z siecią w momencie uruchomienia falownika. Rezultatem jest znacznie szybsze przejście na zasilanie bateryjne z mniejszą liczbą możliwych zakłóceń.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie zasilacza UPS?
UPS nie tylko utrzymuje zasilanie, ale co być może najważniejsze, zapewnia również ochronę i filtrowanie. Podczas normalnej pracy zasilacze UPS filtrują i stabilizują napięcie wyjściowe, a możliwe jest to dzięki modułowi AVR. Działa również jako zabezpieczenie przeciwprzepięciowe, chroniąc podłączone urządzenia przed problemami z zasilaniem. Poza tym sprzęt elektroniczny jest bardzo wrażliwy na „jakość” napięcia wejściowego, więc jest to cenna cecha, która w niektórych przypadkach może uratować sprzęt IT przed uszkodzeniem.
Wybierając konkretny model UPS należy zastanowić do czego będzie on potrzebny. Wówczas można określić jego docelową moc. W przypadku monitora LCD będzie to około 30-60W, komputer biurowy – 100-130W, komputer gamingowy – 300W, konsole do gier – 90-120W.
Drugim równie ważnym parametrem jest czas podtrzymania. Jest on zwykle określany w specyfikacji modelu i najczęściej określany dla obciążeń 50% i 100%. Oczywiście, im mocniejszy zasilacz UPS, tym bardziej pojemna bateria i tym dłuższy ten czas.
Trzecią kwestią jest wybór topologii. Przy większości zastosowań wystarczy nowoczesny zasilacz UPS typu line-interactive. Najbardziej zaawansowane przypadki, takie jak serwery oraz krytyczna infrastruktura IT, warto skorzystać z zasilacza UPS online, ponieważ zapewnia on najlepszą ochronę i nie wymaga przełączania zasilania bateryjnego. Jest to najlepsze i najdroższe rozwiązanie, ale jak pokazuje praktyka, potencjalne skutki i związane z nimi koszty mogą kilkakrotnie przekroczyć cenę dobrego UPS-a.
Dla kogo przeznaczone są zasilacze UPS?
Zasilacze UPS są głównie cenione w środowisku IT. UPS stosowane jest jako zabezpieczenie przeciwprzepięciowe, które ma za zadanie ochronić podłączone urządzenia przed ewentualnymi problemami z zasilaniem, takimi jak przepięcia i niewłaściwe napięcia, które mogą uszkodzić lub zakłócić działanie sprzętu elektronicznego. Szczególnie zalecany jest osobom, które na co dzień pracują przy komputerze. Zasilacze awaryjne doskonale sprawdzają się w dużych firmach i przydają się w trakcie awarii prądu.