Serwer NAS bardzo często w mowie potocznej określany jest jako dysk sieciowy. Są to urządzenia o bardzo wszechstronnym zastosowaniu w branży. Serwery NAS stanowią w rzeczywistości samodzielny komputer, który wyposażony jest zarówno w procesor, pamięć, a nawet innowacyjny i sprawny system operacyjny. Wiele osób ogranicza się wyłącznie do skorzystania z jego podstawowej funkcji, czyli z możliwości udostępniania zawartości umieszczonej na dysku dla innych użytkowników podłączonych do danej sieci.
Jakie zastosowania posiada serwer NAS?
Popularność posiadana przez serwery NAS wynikają z ich obszernego zastosowania. Podstawowym ich zadaniem jest funkcja opierająca się na tworzeniu kopii bezpieczeństwa danych. Równolegle z powodzeniem można wykorzystywać je do zarówno udostępniania jak i odtwarzania multimediów, zdjęć i filmów. Dodatkowo z ich pomocą można stworzyć chmurę prywatną.
Serwery NAS są również obiektem zainteresowania w gronie podmiotów profesjonalnych. Są one stosowane jako serwer pocztowy czy serwer bazodanowy. Rekomendowane jest także zastosowanie serwerów NAS jako pamięci masowej w ramach środowisk wirtualizacyjnych, np. Hyper-V czy VMWare. Zdecydowana większość serwerów NAS dostępnych w sprzedaży posiada także oprogramowanie za pomocą którego można przeprowadzić wizualizacje już z poziomu serwera. Serwer NAS stwarza możliwość do uruchomienia wirtualnych maszyn jak i kontenerów, które wyposażone zostały w inne systemy operacyjne, tudzież aplikacje.
Z powodzeniem można wykorzystać serwer NAS do stworzenia zaawansowanego monitoringu video w oparciu o specjalne oprogramowanie. Efekty uzyskiwane na tej podstawie mówią same za siebie. Nie sprawia większych trudności rozpoznanie twarzy czy też odczytanie tablic rejestracyjnych samochodu.
Dlaczego warto wybrać serwer NAS?
Niekwestionowanym atutem serwerów NAS jest fakt, że ich ogromne możliwości nie przekładają się na ewentualne trudności pojawiające się podczas konfiguracji i wdrożenia. Ich podstawę stanowi intuicyjne oprogramowanie. Przeprowadzenie wdrożenia sprawia, że codzienne użytkowanie nie wymaga jakiegokolwiek wysiłku.
Serwer NAS dedykowany jest zarówno do domowego użytku jak i profesjonalnego. Mogą z niego nie tylko małe, ale przede wszystkim duże przedsiębiorstwa. W zależności od posiadanych potrzeb można z łatwością znaleźć serwer wyposażony w pożądaną ilość dysków twardych. Serwery NAS mogą osiągnąć pojemność przekraczającą setki terabajtów. Ponadto, serwery NAS mogą występować w obudowie desktop, tower, a także z możliwością montażu w szafie rack.
Współcześnie oferowane serwery NAS doskonale wpisują się w potrzeby nawet najbardziej wymagających użytkowników. Ze względu na ich niezawodność wybierane są przez użytkowników domowych i korporacyjnych. W sprzedaży dostępne są modele obsługujące 1, 2, 4, 8, 12, a nawet większą ilość dysków twardych. Serwery NAS pracują w macierzach RAID występujących w różnych typach. Dodatkowo z łatwością można je rozbudowywać o dokładane dyski twarde. Wykorzystywane są do tego łatwo dostępne jednostki, tudzież moduły, które rozszerzają NAS. W przypadku profesjonalnych modeli występuje możliwość budowania klastrów wysokiej dostępności (kilka słów więcej: https://dell-komputery.pl/innowacyjnosc-i-uniwersalnosc-w-serwerach-nas-qnap/).
Serwer NAS nie jest zwykłym dyskiem sieciowym
Obecnie funkcjonującym standardem są interfejsy sieciowe, których przepustowność wynosi 10 gigabitów w ciągu sekundy. Całość ewentualnych możliwości jest potęgowana przez wielordzeniowe procesory i dyski SSD. W rezultacie serwer NAS osiąga przepustowność wynoszącą kilkaset magabajtów na sekundę. Takie parametry sprawiają, że osoby traktujące serwer NAS jako dysk sieciowy, tracą bardzo wiele ewentualnych korzyści, które wynikałyby z prawie nieograniczonych możliwości. Serwery NAS oferują także bardzo wiele konfiguracji, dlatego te systemy mają tak wiele zastosowań. Serwery NAS doskonale wpisują się w potrzeby współczesnych użytkowników, a ich funkcje i możliwości nieustannie się poszerzają. Wyposażenie firmy czy instytucji w ten rodzaj serwera jest jedną z najlepszych możliwości.