Dell, czyli jedna z najbardziej uznanych firm informatycznych, na rynku istnieje już od przeszło 40 lat. Jej produkty już od dawna należą do najczęściej wykorzystywanych zarówno w rozwiązaniach domowych, jak i biurowych. Właścicieli różnego rodzaju biur oraz przedsiębiorstw powinien zaś zainteresować fakt, że firma Dell jest jednym z wiodących producentów serwerów. Te zaś są w dzisiejszym świecie niemal niezbędne, jeśli chodzi o optymalizację zarządzania danymi, czy rozbudowaną komunikację między urządzeniami takimi, jak np. komputery, zwłaszcza na dużą skalę.
Jakie rodzaje serwerów oferuje firma Dell?
Jeśli chodzi o serwery Dell, firma ta koncentruje się obecnie przede wszystkim na rozwijaniu serii Dell PowerEdge. Dostępne są tu między innymi serwery typu “rack”, czyli serwery przeznaczone do montowania w szafie. Przykładem takiego rodzaju rozwiązania są serwery Dell PowerEdge R250, czy też Dell PowerEdge R7525. Innego rodzaju serwerami są natomiast serwery typu Tower, na pierwszy rzut oka nie różniące się zbytnio pod względem obudowy od tradycyjnego komputera osobistego. Zapewniają one jednak znacznie większe możliwości. Przykładem takiego rodzaju serwera może być na przykład Dell PowerEdge T150.
Warto wspomnieć także o modułowych serwerach Dell PowerEdge. Stosowane są one w obudowach VRTX, zapewniając wspólny interfejs dla całej infrastruktury. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj serwera ostatecznie się zdecydujemy, warto pamiętać, że poszczególne modele różnią się specyfikacjami. Należy mieć to na uwadze podejmując decyzję o zakupie takiego produktu
Co oznaczają cyfry w nazwie modelu serwera Dell?
Podkreślić warto, że pewne cechu charakterystyczne, jakie posiadają serwery Dell można zinterpretować po nazwie danego modelu. Jak się okazuje, przekazuje ona cztery kluczowe informacje. Przeanalizujmy więc, co konkretnie oznaczać może nazwa modelu serwera Dell.
- litera R/M/T – określa rodzaj serwera: R – rack (serwer montowany w szafie); M – modular (serwer modułowy); T – tower (serwer typu “wieża”).
- pierwsza cyfra – określa serię serwera, a przy tym jego zalecane przeznaczenie. Cyfry od 1 do 3 oznaczają, że”produkt przeznaczony jest dla najmniejszych przedsiębiorstw. Modele oznaczone cyframi od 4 do 6 zalecane są średniej wielkości firmom i instytucjom, zaś te charakteryzujące się cyframi od 7 do 9 – najbardziej wymagającym klientom
- druga cyfra – określa generację serwera. Dla przykładu, serwery 16 generacji Dell oznaczone są cyfrą “6”.
- trzecia (i ewentualnie czwarta) cyfra – określa rodzaj procesora zastosowanego w danym serwerze. Oznaczenie “0” informuje, że wybrano procesor Intel Xeon, liczba “15” oznacza zastosowanie procesora AMD, a liczba “25” – dwóch takich procesorów.
Informacje te warto mieć na uwadze wybierając serwery Dell odpowiednie dla danej firmy. Pomogą one z pewnością dokonać poprawnego wyboru. Warto zadbać o to, aby serwer był odpowiednio dobrany do potrzeb i możliwości danej firmy, czy też instytucji.
Cechy charakterystyczne serwerów Dell
Oczywiście, na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli serwerów Dell. Wyposażone są one zazwyczaj w bardzo pojemne dyski twarde HDD lub SSD, o pojemności nawet do kilkunastu terabajtów. Warto przy tym podkreślić, że każdy model jest nieco inny, przez co dość łatwo jest dobrać produkt odpowiednio dopasowany do wymagań danego przedsiębiorstwa, lub instytucji. Konfiguracja serwera także jest w większości przypadków stosunkowo prostym i intuicyjnym zadaniem.
Niezależnie od rodzaju wybranego serwera, bardzo ważne jest, aby stanowił on zabezpieczenie ważnych i poufnych danych firmowych. Pamiętać bowiem należy, że jakikolwiek wyciek firmowych danych może skutkować nie tylko utratą jej reputacji, ale nawet poważnymi konsekwencjami prawnymi. W tym zakresie serwery Dell sprawują się bardzo dobrze, zwłaszcza, jeśli chodzi o modele typu “tower”. Propozycją, która zapewnia bardzo wysokie standardy bezpieczeństwa także w przypadku bardzo skomplikowanych operacji jest między innymi Dell PowerEdge T550.