Bezawaryjność sieci informatycznej ma kluczowe znaczenie dla firm, a niezbędnym elementem zapewnienia nieprzerwanego działania wszystkich urządzeń są zasilacze awaryjny UPS. O urządzeniach tych często się zapomina, ponieważ mają one długą żywotność i zazwyczaj znajdują się w rogu. Jeśli jednak zostaną zaniedbane (zwłaszcza ich akumulator), mogą stać się piętą achillesową infrastruktury. Aby zapobiec niespodziankom, przedstawiamy 6 oznak, że nadszedł czas na wymianę akumulatora w UPS.
Minęło od 3 do 5 lat od daty zakupu zasilacza awaryjnego
Podczas gdy cykl życia zasilacza UPS wynosi nawet do około 10 lat, baterie w niektórych z nich “padają” po około od 3 do 5 lat. Najlepiej jest zatem rozważyć wymianę baterii w przedziale od 3 do 5 lat, jeśli zasilacze awaryjne UPS obsługuje ważną infrastrukturę.
Natomiast jeśli chodzi o wymianę całego urządzenia, najlepszą praktyką jest zrobienie tego po zakończeniu eksploatacji drugiego (wymienionego) z akumulatorów – zwykle następuje to od 6 do 10 lat od daty zakupu w przypadku urządzeń on line i line interactive.
Pamiętaj, że ostatnią rzeczą, jakiej można sobie życzyć w przypadku krytycznej awarii zasilania, jest wyłączenie zasilacza UPS z powodu przekroczenia oczekiwanego czasu eksploatacji baterii – błędu, któremu można było zapobiec.
Czasami żywotność baterii jest krótsza niż zadeklarował producent
Jeśli bateria traci moc lub nie spełnia oczekiwań dotyczących deklarowanej przez producenta żywotności, lub pojemności, bateria może wymagać wymiany lub była wadliwa od samego początku. Tak naprawdę wiele czynników może skrócić cykl życia baterii, w tym wady materiałowe, zmienność temperatury, wilgotność, a także wiele innych przyczyn środowiskowych. Warto co rok przetestować akumulator i jeśli nie działa zgodnie z oczekiwanymi parametrami, to jasny znak, że nadszedł czas na jego wymianę.
Zasilacz UPS emituje sygnał dźwiękowy lub wyświetla lampki ostrzegawcze
Znakiem ostrzegawczym, że akumulator zasilacza UPS wkrótce ulegnie awarii, jest ostry sygnał dźwiękowy wydobywający się z zasilacza UPS lub pomarańczowe lampki ostrzegawcze, lub symbole wyświetlane na cyfrowym wyświetlaczu urządzenia. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy natychmiast przeprowadzić testy i w razie potrzeby wymienić baterie.
Jeśli pojawiają się wybrzuszenia lub inne uszkodzenia obudowy
W miarę starzenia się starszych akumulatorów kwasowo-ołowiowych mają one tendencję do wybrzuszania się, co powoduje zniekształcenie obudowy. Za każdym razem, gdy zauważysz wyciek, odbarwienie spowodowane ciepłem lub kwasem, powinieneś natychmiast wymienić akumulator w tym zasilaczu awaryjnym UPS. Pozostawiony bez nadzoru wyciek kwasu może zniszczyć inne istotne systemy, a w najgorszym przypadku akumulator może eksplodować i zapalić się.
Baterie w urządzeniu działają dziwnie lub dają złe odczyty napięcia
Podczas cykli konserwacji i rutynowych testów, jeśli zasilacz UPS wyświetla niespójne odczyty napięcia lub zachowuje się w nieoczekiwany sposób, należy sprawdzić, czy winowajcą nie jest bateria. Oprócz napięcia warto sprawdzić wskaźniki impedancji i rezystancji – czy mieszczą się one we właściwych zakresach.
Jeśli zasilacz jest wystawiony na działanie wysokich temperatur
Jeśli bateria w zasilaczu UPS wystawiona jest na długotrwałe działanie temperatury, powyżej 27 stopni Celsjusza może to znacznie skrócić jej żywotność, a także ogólną żywotność sprzętu. Jeśli w miejscu, w którym znajduje się zasilacz UPS, temperatura stale przekracza wspomniane 27 stopni, zalecamy jak najszybsze wdrożenie dodatkowego chłodzenia. Nie należy także polegać na wspomnianej oczekiwanej żywotności baterii wynoszącej od 3 do 5 lat w przypadku zasilacza UPS działającego w środowisku, w którym jest stale takowa temperatura. Warto także w takiej sytuacji wybierać akumulatory litowo-jonowe, jeśli nadal używasz jednostek opartych na kwasie ołowiowym. Mają dobrą stabilność termiczną i mogą pracować w szerokim zakresie temperatur, zazwyczaj od -20°C do 60°C. Poprawi się dzięki nim także czas pracy zasilacza UPS.