Załatwianie spraw biznesowych wymaga nie lada zaangażowania. Nie dość, że trzeba wygospodarować na to odpowiednią ilość czasu, to potrzebna jest jeszcze wiedza, jak również odpowiedni sprzęt. Tylko dzięki zaangażowaniu tych trzech składników można być pewnym tego, że uda się odnieść finalny sukces. Jaki sprzęt dokładnie będzie potrzebny?
Co wybrać do pracy?
Kiedyś wielką popularnością cieszyły się komputery. I to takie, których ekrany miały bardzo szeroki i podłużny tył. Potrzeba było odpowiednio dużo miejsca na monitor, aby móc go odpowiednio ustawić. Zostały one jednak zastąpione laptopami ówczesnej „nowej” generacji. Technologii jednak nic nie zatrzymało. Z roku na rok stały się coraz bardziej popularne ultrabooki. Bardziej wydajne sprzęty, które zapewniały użytkownikom ogrom możliwości. Aczkolwiek, należy dodać, że ultrabooki i laptopy różnią się od siebie. Nie należy ich wkładać do „jednego worka”.
Laptop vs. ultrabook
Patrząc na laptopy i ultrabooki, jakie będą stać dookoła siebie na półce w sklepie, między nimi można nie dostrzec różnicy. Chyba, że obok nich znajdą się odpowiednie kartki z opisem. Warto jednak wyjaśnić czym tak naprawdę są ultrabooki, aby nie mylić ich z laptopami, czy nawet z tabletami.
Otóż ultrabooki – mówiąc w skrócie – to urządzenia, jakie łączą w sobie cechy laptopów i tabletów. To takie sprzęty, jakie powinny zapewnić maksimum wygody w pracy. Do tego powinny one również być lekkie, jak również poręczne. Przykładem takich urządzeń są te, jakie wchodzą do rodziny Dell XPS. Co trzeba jeszcze wiedzieć? To, że ultrabooki tworzone są właśnie po to, aby móc wykonywać przy ich pomocy obowiązki zawodowe. O ile laptopy przeznaczone są niekiedy do nauki, zabawy – o tyle z ultrabookami tak nie jest. Nie oznacza to jednak tego, że nie można ich używać (ultrabooków) do innych celów. Z powodzeniem sprzęt można dać dziecku, ale zamysł twórców jest inny – maksymalne ułatwienie wykonywania obowiązków zawodowych.
Główne cechy ultrabooków
Aby móc jeszcze bardziej dostrzec to, czym wyróżniają się ultrabooki można sporządzić skróconą listę najważniejszych cech:
- niska waga – wszystkie ulrabooki razem ze swoimi bateriami ważną poniżej 2kg,
- długość działania – szacuje się, że na jednym ładowaniu ultrabook jest w stanie działać nawet do 6 godzin,
- mała grubość – po zamknięciu urządzenia, grubość matrycy wynosi maks 25 mm,
- procesor – nie tylko jest wydajny, ale również energooszczędny,
- szybkość działania – a to dzięki temu, że jest on wyposażony w dysk twardy SSD,
- ekran dotykowy – obowiązkowy element, jeżeli chodzi o tego typu urządzenia.
Tak czy nie?
Niektórych może przerażać cena ultrabooków, która sięgać może ponad 10 tysięcy złotych. Czasem sięga ona 20 tysięcy złotych. To fakt, że ma się do czynienia ze sporym wydatkiem, który może sprawić, iż pojawi się nie lada dylemat. Czy to oznacza, że należy zrezygnować z takiego zakupu?
Oczywiście, że nie. Jak się mówi – „coś, za coś”. Jeżeli komuś zależy na dobrym komforcie i wygodzie pracy, to nie pożałuje tego, że na swojego ultrabooka wydał kilkanaście tysięcy złotych. Tym bardziej, że będzie to wydatek jeden na bardzo długi czas. W momencie, kiedy większość laptopów (tym bardziej nowych) mówi pas, z ultrabookami nic się nie dzieje.
Świadczy o tym ogrom zadowolonych użytkowników, którzy mają przyjemność korzystać już m.in. z ultrabooków, jakie należą do rodziny Dell XPS i innych. Tak, bowiem są to sprzęty, które obecne są na rynku nie od dzisiaj. Może na początku ludzie podchodzili do tego z ostrożnością, ale to już minęło.
Populacja dostrzegła ogrom możliwości, jakie zapewniają te urządzenia. Używają ich klienci pracujący w wielkich korporacjach, jak również tzw. wolni strzelcy. Tym bardziej, jeżeli często pracują mobilnie, podróżując np. pociągami z punktu A do punktu B.
W związku z tym, że jest to jednak inwestycja sporej wielkości, trzeba z uwagą do niej podejść. Tak, aby być pewnym tego, że kupuje się urządzenia, które faktycznie będą w stanie podołać obowiązkom zawodowym.